Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Choroba mózgu- historia pacjentki

Tajemnicza choroba zaatakowała mózg 24-letniej Caroline Walsh. W niegdyś nieskazitelnej pamięci Caroline pojawiła się prawie roczna przerwa z tego okresu.

Zaniki pamięci

Dziewczyna historię swojej choroby składała z opowieści przyjaciół oraz z kolekcji zdjęć na Facebooku. Nie pamięta dnia, w którym to wszystko się zaczęło – kiedy jej ojciec znalazł ją w trakcie napadu, a jej ciało wiło się na podłodze. Nie pamięta też, jak budziła się z rękami przywiązanymi do łóżka szpitalnego, błagając siostrę o pomoc w ucieczce, ani następnego dnia, kiedy ogłosiła, że ​​jest członkinią zespołu country „Zac Brown Band”.

Choroba mózgu – przyczyny

Pierwszym wspomnieniem Caroline z tamtego czasu jest sala pooperacyjna wypełniona rodziną i kwiatami. Już wtedy lekarze zdiagnozowali u niej tajemniczą chorobę zwaną autoimmunologicznym zapaleniem mózgu (ang. autoimmune encephalitis – AE). Jest to schorzenie należące do grupy chorób, w których układ odpornościowy (immunologiczny) pacjenta zaczyna atakować własne komórki i tkanki. Takie choroby nazywamy autoimmunologicznymi. W przypadku Caroline Walsh choroba zaatakowała mózg, wywołując reakcję łańcuchową złożoną z objawów, które naśladowały symptomy chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia.

Poznaj całą historię Caroline:

http://www.businessinsider.com/rare-disease-body-attacks-brain-2017-5?IR=T

https://aealliance.org/a-24-year-old-got-a-mysterious-disease/

 

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl