Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Interpretacja badań

Badania powinien ocenić lekarz!

Diagnostyka przeciwciał onkoneuronalnych stanowi ważne kryterium w diagnostyce neurologicznych zespołów paranowotworowych (NZP) i nie tylko.

Ponieważ liczba typów przeciwciał jest bardzo duża, a związek pomiędzy ich występowaniem z objawami neurologicznymi i chorobami nowotworowymi niezwykle skomplikowany, wynik powinien zawsze interpretować lekarz.

Przeciwciała onkoneuronalne mają kluczowe znaczenie dla rokowania pacjenta, ponieważ ich wykrycie wskazuje na wcześniej niepodejrzewaną chorobę nowotworową. Dzięki temu istnieje szansa na wykrycie nowotworu w początkowym stadium i całkowite wyleczenie pacjenta.

Rozpoznanie nowotworu u chorego z NZP pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia przeciwnowotworowego, co w konsekwencji pozwala uzyskać poprawę stanu neurologicznego. Poszczególne rodzaje przeciwciał onkoneuronalnych towarzyszą określonym nowotworom, dlatego pozwalają na celowane poszukiwanie guza. Zależność ta jest na tyle silna, że wcześniejsze wykrycie nowotworu w innej niż spodziewana lokalizacji wskazuje na konieczność poszukiwania pierwotnego nowotworu w innym miejscu.

Co oznacza wynik badania autoprzeciwciał?

Wynik badania świadczy jedynie o braku lub obecności specyficznych autoprzeciwciał. W żadnym wypadku sam w sobie nie oznacza jeszcze choroby. Należy pamiętać, że autoprzeciwciała mogą być wykrywane również u osób zdrowych. Ostateczną diagnozę postawić może jedynie lekarz specjalista na podstawie charakterystycznych objawów i wyników badań.

[wpdatatable id=1]

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl