Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

COVID-19 a powikłania neurologiczne [wideo]

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Prof. Cholewińska Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Coraz częściej słyszymy o przypadkach powikłań neurologicznych występujących u osób, które chorowały na COVID-19. U pacjentów obserwuje się takie dolegliwości, jak: zawroty głowy, problemy z koncentracją i utrzymujące się również po ozdrowieniu zaburzenia węchu i smaku. O tym, jakie jeszcze zmiany w układzie nerwowym mogą pojawiać się po przebyciu COVID-19, u kogo najczęściej występują oraz czy neurologiczne konsekwencje zakażenia SARS-CoV-2 mogą być długotrwałe, rozmawiamy z Panią dr n. med. Grażyną Cholewińską-Szymańską – Wojewódzką Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, Wicedyrektorem do spraw Medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

W filmie Pani Doktor odpowiada na pytania:

0:29 Coraz więcej mówi się o tym, że przebyta infekcja SARS-CoV-2 może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań poinfekcyjnych, w tym neurologicznych. Pani Doktor, o jakich „pocovidowych” zaburzeniach układu nerwowego mówimy? Które z nich występują najczęściej?

10:10 Pani Doktor, czy neurologiczne powikłania poinfekcyjne dotyczą tylko pacjentów, którzy przeszli COVID-19 bardzo ciężko? Czy łagodny lub bezobjawowy przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 może również prowadzić do długofalowych zmian w organizmie?

12:40 Jak wygląda postępowanie terapeutyczne u pacjentów z neurologicznymi powikłaniami po COVID-19? Czy są przewidziane formy rehabilitacji lub terapii u takich pacjentów?

17:32 Jak długo utrzymują się poinfekcyjne powikłania neurologiczne? Czy są to zmiany trwałe?