Czego szukasz?

Neurologia
Wróć
Wróć
test text

Czy choroba Alzheimera może być spowodowana infekcją?

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
Usta Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Czy choroba Alzheimera może być spowodowana infekcją? Niektóre bardzo interesujące badania rzucają nowe światło na etiologię choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera – β-amyloid

Lekarze i naukowcy od dziesięcioleci uczą się, że nagromadzenia białka β-amyloidu wywołuje chorobę Alzheimera. Chociaż może to być prawdą, u różnych pacjentów choroba może mieć inny początek. Choroby metaboliczne, wiek, płeć – wiele czynników może mieć znaczenie w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Przykładem jest cukrzyca, która zwiększa dwukrotnie ryzyko choroby Alzheimera (1).

Choroba Alzheimera – wirus opryszczki

Ostatnio rozpoczęły się bardzo interesujące badania nad infekcyjną teorią rozwoju choroby Alzheimera (2). Jedną z najpowszechniej występującą w populacji infekcją jest zakażenie wirusami Herpes (wywołującymi np. opryszczkę pospolitą). Wielu pacjentów przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem Herpes, ale u niektórych osób, być może w oparciu o epigenetykę i interakcję środowiskową z ludzkimi genami, zakażenie wirusem Herpes może być pierwszym krokiem do rozwoju choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera – hipoteza infekcyjna

Przez wiele lat uznawano β-amyloid jako główny czynnik sprawczy choroby Alzheimera. Jednak β-amyloid jest również uwalniany w odpowiedzi na infekcję w mózgu. Pojawiła się hipoteza, że zakażenie tymi lub innymi wirusami, bakteriami czy innymi patogenami mogą przyczyniać się do rozwoju demencji. Nie jest to prawdopodobnie jedyna przyczyna – może istnieć wiele ścieżek, ale należy zbadać taką możliwość.

Choroba Alzheimera – czy jest chorobą zakaźną?

Czy choroba Alzheimera może być zakaźna? Jeśli pomyślimy o prionach, to taka hipoteza również wydaje się prawdopodobna. Białka prionowe to nieżyjące cząstki zakaźne, które powodują chorobę Creutzfeldta-Jakoba, chorobę szalonych krów, a także wiele innych chorób. A co z chorobą Alzheimera? Dane statystyczne pokazują, że  małżonkowie osób z chorobą Alzheimera sami mają zwiększone (1,6-krotne) ryzyko zachorowania (3). Ponadto, dane wskazują, że neurochirurdzy mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do ogólnej populacji (4). Dlaczego tak się dzieje? Niestety tego jeszcze nie umiemy wyjaśnić.

Choroba Alzheimera wymaga intensywnych badań

W celu odpowiedzi na postawione pytania istotne jest przeprowadzenie dalszych badań i próba zidentyfikowania potencjalnych przyczyn rozwoju choroby. Czy jest możliwe, aby u niektórych osób infekcja powodowała kaskadę reakcji zapalnych, amyloid był uwalniany w celu walki z wirusem lub bakteriami,  co ostatecznie prowadzi do choroby Alzheimera? Zakaźna hipoteza rozwoju choroby Alzheimera jest tą, którą zdecydowanie powinniśmy zbadać i rozważyć. Być może stosowanie leków antywirusowych okazałoby się być jednym ze sposobów walki z chorobą? Na tym etapie dokładne badania dotyczące tego zagadnienia są niezbędne do postawienia odpowiednich wniosków.

Artykuł na podstawie wywiadu z dr Richardem Isaacsonem, dyrektorem Alzheimer’s Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine i New York-Presbyterian Hospital w Nowym Jorku dla serwisu Medscape.

Opracowano na podstawie:

  1. Jayaraman A., Pike C.J., Alzheimer’s disease and type 2 diabetes: multiple mechanisms contribute to interactions, Curr Diab Rep. 2014; 14: 476.
  2. Readhead B., Haure-Mirande J.V., Funk C.C. et al., Multiscale analysis of independent Alzheimer’s cohorts finds disruption of molecular, genetic, and clinical networks by human herpesvirus, Neuron. 2018; 99: 64–82.e7.
  3. Norton M.C., Smith K.R., Østbye T. et al., Greater risk of dementia when spouse has dementia? The Cache County study, J Am Geriatr Soc. 2010; 58: 895–900.
  4. Lollis S.S., Valdes P.A., Li Z., Ball P.A., Roberts D.W., Cause-specific mortality among neurosurgeons, J Neurosurg. 2010; 113: 474–478.
  5. https://www.medscape.com/viewarticle/902768