Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Czy choroba Alzheimera może być spowodowana infekcją?

Czy choroba Alzheimera może być spowodowana infekcją? Niektóre bardzo interesujące badania rzucają nowe światło na etiologię choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera β-amyloid

Lekarze i naukowcy od dziesięcioleci uczą się, że nagromadzenia białka β-amyloidu wywołuje chorobę Alzheimera. Chociaż może to być prawdą, u różnych pacjentów choroba może mieć inny początek. Choroby metaboliczne, wiek, płeć- wiele czynników może mieć znaczenie w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Przykładem jest cukrzyca, która zwiększa dwukrotnie ryzyko choroby Alzheimera (1).

Choroba Alzheimera wirus opryszczki

Ostatnio rozpoczęły się bardzo interesujące badania nad infekcyjną teorią rozwoju choroby Alzheimera (2). Jedną z najpowszechniej występującą w populacji infekcją jest zakażenie wirusami Herpes (wywołującymi np. opryszczkę pospolitą). Wielu pacjentów przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem Herpes, ale u niektórych osób, być może w oparciu o epigenetykę i interakcję środowiskową z ludzkimi genami, zakażenie wirusem Herpes może być pierwszym krokiem do rozwoju choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera hipoteza infekcyjna

Przez wiele lat uznawano β-amyloid jako główny czynnik sprawczy choroby Alzheimera. Jednak β-amyloid jest również uwalniany w odpowiedzi na infekcję w mózgu. Pojawiła się hipoteza, że zakażenie tymi lub innymi wirusami, bakteriami, czy innymi patogenami, mogą przyczyniać się do rozwoju demencji. Nie jest to prawdopodobnie jedyna przyczyna – może istnieć wiele ścieżek – ale należy zbadać taką możliwość.

Choroba Alzheimera czy jest chorobą zakaźną?

Czy choroba Alzheimera może być zakaźna? Jeśli pomyślimy o prionach, to taka hipoteza również wydaje się prawdopodobna. Białka prionowe to nieżyjące cząstki zakaźne, które powodują chorobę Creutzfeldta-Jakoba, chorobę szalonych krów, a także wiele innych chorób. A co z chorobą Alzheimera? Dane statystyczne pokazują, że  małżonkowie osób z chorobą Alzheimera sami mają zwiększone (1,6-krotne) ryzyko zachorowania (3). Ponadto, dane wskazują, że neurochirurdzy mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do ogólnej populacji (4). Dlaczego tak się dzieje? Niestety tego jeszcze nie umiemy wyjaśnić.

Choroba Alzheimera wymaga intensywnych badań

W celu odpowiedzi na postawione pytania istotne jest przeprowadzenie dalszych badań i próba zidentyfikowania potencjalnych przyczyn rozwoju choroby. Czy jest możliwe, aby u niektórych osób infekcja powodowała kaskadę reakcji zapalnych, amyloid był uwalniany w celu walki z wirusem lub bakteriami,  co ostatecznie prowadzi do choroby Alzheimera? Zakaźna hipoteza rozwoju choroby Alzheimera jest tą, którą zdecydowanie powinniśmy zbadać i rozważyć. Być może stosowanie leków antywirusowych okazałoby się być jednym ze sposobów walki z chorobą? Na tym etapie dokładne badania dotyczące tego zagadnienia są niezbędne do postawienia odpowiednich wniosków.

Artykuł na podstawie wywiadu z dr Richardem Isaacsonem, dyrektorem Alzheimer’s Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine i New York-Presbyterian Hospital w Nowym Jorku dla serwisu Medscape.

 

Piśmiennictwo:

  1. Jayaraman A, Pike CJ. Alzheimer’s disease and type 2 diabetes: multiple mechanisms contribute to interactions. Curr Diab Rep. 2014;14:476.
  2. Readhead B, Haure-Mirande JV, Funk CC, et al. Multiscale analysis of independent Alzheimer’s cohorts finds disruption of molecular, genetic, and clinical networks by human herpesvirus. Neuron. 2018;99:64-82.e7.
  3. Norton MC, Smith KR, Østbye T, et al. Greater risk of dementia when spouse has dementia? The Cache County study. J Am Geriatr Soc. 2010;58:895-900.
  4. Lollis SS, Valdes PA, Li Z, Ball PA, Roberts DW. Cause-specific mortality among neurosurgeons. J Neurosurg. 2010;113:474-478.
  5. https://www.medscape.com/viewarticle/902768

 

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl
x

Zaczekaj jeszcze chwilę


Oto 3 artykuły, które również mogą Cię zainteresować