Czy ujemny wynik badania przeciwciał antyneuronalnych wyklucza leczenie
Wczesne rozpoznanie autoimmunologicznego zapalenia mózgu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia immunomodulującego, które znacznie poprawia rokowania pacjenta. Opóźniona diagnoza i terapia mogą zaś u takich osób prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet utraty życia. W piśmiennictwie fachowym nie opublikowano wcześniej żadnej pracy, która porównywałaby kliniczną, radiologiczną i laboratoryjną charakterystykę chorych na autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnymi autoprzeciwciałami (pozytywni) do obrazu klinicznego pacjentów z tym schorzeniem, ale bez obecności autoprzeciwciał (negatywni). Aż do dziś.
Obraz kliniczny: czy zależy od obecności przeciwciał
Grupa ze szpitala naukowego San Raffaele w Mediolanie kierowana przez dr. Antonina Giordana oceniała pacjentów przyjętych do szpitala z klinicznym rozpoznaniem autoimmunologicznego zapalenia mózgu pod kątem obecności lub braku autoprzeciwciał w surowicy i/lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Zbadano 18 pacjentów z obecnymi przeciwciałami i 14 z wynikiem ujemnym.
Porównawszy dane demograficzne, objawy, związek z nowotworami złośliwymi i zastosowanym leczeniem, stwierdzono, że pacjenci z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu, zarówno pozytywni, jak i negatywni pod względem przeciwciał, wykazują podobny obraz kliniczny choroby.
Pełna treść artykułu: „Clinical, radiological and laboratory comparison between autoantibody-negative and autoantibody-positive Autoimmune Encephalitis patients„.
Ujemny wynik badania przeciwciał antyneuronalnych nie wyklucza leczenia
Autorzy pracy sugerują, że jeśli obraz kliniczny wysoce sugeruje autoimmunologiczne zapalenie mózgu, nie należy opóźniać rozpoczęcia leczenia w oczekiwaniu na wynik badania przeciwciał. O tym, jakie kryteria kliniczne powinien spełnić pacjent w przypadku podejrzenia autoimmunologicznego zapalenia mózgu, pisaliśmy tutaj: „7 sposobów jak rozpoznać zapalenie mózgu”.
Piśmiennictwo:
Dodaj komentarz