Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Konsekwencje zapalenia mózgu

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu najczęściej ma nagły przebieg – stan pacjentów pogarsza się bardzo szybko, a większość chorych wymaga intensywnej opieki. Z uwagi na zaburzenia pamięci, nagłe zmiany zachowania, zaburzenia poznawcze i psychozy, chorzy kierowani są do lekarzy psychiatrów. Jednak przy szybkim zdiagnozowaniu choroby i wdrożeniu odpowiedniego leczenia oraz rehabilitacji, większość pacjentów wraca do pełni zdrowia. Niestety, pacjenci, którzy przebyli  zapalenie mózgu, często doświadczają zmian w sposobie myślenia, zachowaniu i uczuciach. Zmiany te mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak:

  • praca,
  • prowadzenie pojazdu,
  • prowadzenie gospodarstwa domowego,
  • spędzanie czasu z przyjaciółmi lub rodziną.

 

Konsekwencje zapalenia mózgu: problemy z prowadzeniem pojazdu

Prowadzenie samochodu pociąga za sobą wiele bardziej złożonych umiejętności, niż tylko mechaniczna zdolność prowadzenia pojazdu. Trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w uczeniu się, spowolniona reakcja i problemy emocjonalne są powszechne po zapaleniu mózgu i mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. W niektórych przypadkach również upośledzenia fizyczne lub zaburzenia widzenia, drgawki mogą stanowić poważne trudności dla tych, którzy chcą wrócić do jazdy samochodem.

 

Konsekwencje zapalenia mózgu: trudność z powrotem do pracy zawodowej

Niektórzy pacjenci po autoimmunologicznym zapaleniu mózgu bez problemu wracają do pracy zawodowej. Jednak dla innych powrót do zawodu jest dużym wyzwaniem, a czasem wykonywanie zawodowych obowiązków staje się niemożliwe. Powrót do pracy może być utrudniony przez wiele rzeczy, takich jak problemy z pamięcią, zmęczenie, wahania nastroju, ograniczone zdolności organizacyjne, obawy i stres, a nawet uprzedzenia potencjalnych pracodawców.

 

Konsekwencje zapalenia mózgu: problemy finansowe

Pobyt w szpitalu, leczenie, rehabilitacja, niezdolność do powrotu do pracy i problemy z ubezpieczeniem mogą mieć wpływ na domowy budżet. Kłopoty finansowe dodatkowo mogą pogłębić stres wywołany przez chorobę i jej konsekwencje.

 

Konsekwencje zapalenia mózgu: zaburzone relacje rodzinne

Zapalenie mózgu może mieć wpływ na relacje rodzinne. Wszystkie rodziny są różne, ale niezależnie od tego, jak dobrze funkcjonuje rodzina, mogą pojawić się poważne wyzwania. Ulga związana z tym, że ​​ukochana osoba przeżyła chorobę, często zostaje przysłonięta przez emocje osoby, która wyzdrowiała (a często nie pamięta przebiegu swojej choroby). Może to wywołać konflikt emocjonalny: ulga i radość z jednej strony, a zamieszanie, a nawet złość z drugiej strony, ponieważ osoba dotknięta chorobą odkrywa, że ​​jej bliscy nie są zdolni do funkcjonowania tak, jak przed jej zachorowaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl