Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Historie pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu

Amerykańska telewizja HLN (zrzeszona z CNN) w ramach serii „Something’s Killing Me” wyemitowała odcinek dotyczący autoimmunologicznego zapalenia mózgu (ang. autoimmune encephalitis – AE). W programie wystąpili Susannah Cahalan (autorka książki Umysł w ogniu), Emily Gavigan i Madison Jensen (pacjentki cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie mózgu typu anty-NMDAR). Uczestniczki nie tylko opowiedziały własne historie, ale również wraz ze specjalistami odpowiadały na pytania dotyczące choroby.

Zobacz trailer tego odcinka:

 

 

Poruszający program o autoimmunologicznym zapaleniu mózgu

Wkład w tworzenie programu poświęconego AE miała również organizacja Autoimmune Encephalitis Alliance (AEA), zrzeszająca pacjentów dotkniętych autoimmunologicznym zapaleniem mózgu i ich rodziny. Założona w 2012 roku AEA jest organizacją non profit z siedzibą w Durham w Karolinie Północnej (USA).

„Jako organizacja reprezentująca pacjentów byliśmy podekscytowani odegraniem nawet niewielkiej roli w tworzeniu tego programu. Wszelkie formy przekazu, które przedstawiają AE w sposób podnoszący świadomość społeczną, są korzystne i dla pacjentów, i dla lekarzy. Już samo to, że szanowane media CNN i HLN produkują program o tej tematyce, podkreśla wagę schorzenia, pokazuje, jak ta choroba może być trudna dla pacjentów oraz ich opiekunów i rodzin. Doceniamy wkład CNN i bezinteresowność tych, którzy zgłosili się jako ochotnicy, aby podzielić się osobistymi historiami” – mówił John Spencer, dyrektor wykonawczy AEA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl