Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne






















































Światowy Dzień Zapalenia Mózgu

Światowy Dzień Zapalenia Mózgu 22 lutego

 

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu to grupa zaburzeń neurologicznych, które występują, gdy układ immunologiczny omyłkowo atakuje komórki mózgu (neurony lub komórki glejowe), prowadząc do zapalenia tego organu. Choroba ta wywołuje różne objawy neurologiczne lub neuropsychiatryczne, w tym zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, nieprawidłowe ruchy, drgawki, ataki paniki czy psychozy.

Aż 78% ludzi na całym świecie nie wie, czym jest zapalenie mózgu. Aby zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby, 22 lutego ustanowiono Światowym Dniem Zapalenia Mózgu. Jest to szczególny dzień, w którym pacjenci i rodziny osób dotkniętych zapaleniem mózgu spotykają się, aby wspierać się i informować o dostępnych metodach diagnostyki i leczenia tego schorzenia.

 

Wsparcie dla pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu

 

Autoimmune Encephalitis Alliance (AE Alliance) to amerykańska organizacja non profit z siedzibą w Durham w Karolinie Północnej (USA), założona przez rodziny pacjentów dotkniętych autoimmunologicznym zapaleniem mózgu. AE Alliance właśnie obchodzi swoje dziesięciolecie. Jubileusz uświetniła emisja filmu opowiadającego o powstaniu stowarzyszenia, jego działalności, a przede wszystkim o pacjentach i ich rodzinach. Z filmu Autoimmune Encephalitis Alliance: You Are Not Alone dowiesz się:

  • czym jest autoimmunologiczne zapalenie mózgu?
  • czy jest to choroba śmiertelna?
  • dlaczego istniała potrzeba powstania stowarzyszenia i jak AE Alliance wspiera pacjentów?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl