Znajdź laboratorium
  • Gdzie zrobić badanie?
  • Znaczenie kliniczne


Zapalenie mózgu w gabinecie psychiatrycznym?

Zapalenie mózgu i objawy psychiatryczne

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu to grupa chorób autoimmunologicznych lub paranowotworowych o złożonych prezentacjach neuropsychiatrycznych. Kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia odgrywają psychiatrzy. Ponieważ na początku choroby objawy psychiczne często są tymi dominującymi, pacjenci mogą trafić do gabinetu psychiatry lub na oddział psychiatryczny.

Kluczowa rola psychiatrów w diagnozowaniu zapalenia mózgu

Zadaniem psychiatry jest zidentyfikowanie nietypowych manifestacji psychozy, w tym nietypowych zmian w stanie psychicznym, drgawek i dysautonomii, co może być podstawą do rozważenia zapalenia mózgu jako diagnozy i do konsultacji z neurologiem. Ponadto u pacjentów z podejrzeniem autoimmunologicznego zapalenia mózgu poddawanych immunoterapii objawy psychiczne często się utrzymują i mogą wymagać odpowiedniego podejścia terapeutycznego.

Materiały dla psychiatrów

Stowarzyszenie Autoimmune Encephalitis Alliance we współpracy z dr Geną C Mooneyham (psychiatrą z Duke Health w Durham w Stanach Zjednoczonych) opracowało listę artykułów naukowych, które mogą być szczególnie interesujące dla psychiatrów. Spis ten można znaleźć na stronie www.aealliance.org/psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl